REKRUTACJA TRWA!

Młodzi na rzecz czystego powietrza – pokonaj z nami smog!

Zapraszamy wszystkie warszawskie szkoły do udziału w projekcie Weź oddech w II semestrze roku szkolnego 2017/18 

Weź oddech to projekt edukacyjny skierowany do uczniów i nauczycieli. Jego celem jest poznawanie i badanie zanieczyszczeń powietrza oraz podjęcie działań na rzecz poprawy jego jakości. 

Weź oddech oferujemy: 

 Zestaw ciekawych materiałów edukacyjnych dla ucznia i nauczyciela (scenariusze lekcji, ćwiczeń i eksperymentów, karty pracy, plakaty informacyjne). 

 6-godzinne szkolenie wprowadzające dla nauczycieli (luty 2018) i kurs internetowy dla uczniów.

 Wsparcie zdalne w postaci strony internetowej oraz newslettera pełnego inspiracji i pomysłów.

 Zaświadczenia o udziale w programie dla szkół, nauczycieli i uczniów.

 Możliwość realizacji ważnego społecznie projektu w gronie innych warszawskich szkół.

Rekrutacja trwa do 18 lutego 2018 r. – liczba miejsc ograniczona! Zgłoś swoją szkołę wypełniając formularz dotępny TUTAJ

Dla kogo: VII klasy szkół podstawowych, oddziały gimnazjalne, szkoły ponadpodstawowe. Do udziału zapraszamy szczególnie nauczycieli chemii, biologii, geografii i wiedzy o społeczeństwie. 

Czas trwania projektu: Luty - czerwiec 2018

Szkołę do programu zgłasza dwóch nauczycieli - nauczyciel prowadzący i wspierający. Rolą nauczyciela prowadzącego jest koordynacja zadań w ramach Weź oddech w szkole. Rolą nauczyciela wspierającego jest pomoc w realizacji programu w szkole. Nauczyciele i nauczycielki mogą dowolnie dzielić się zadaniami w programie. Uczestnictwo przynajmniej jednego z nich w szkoleniach i innych działaniach przewidzianych w programie będzie podstawą do wystawienia zaświadczeń.

 

Zadania do zrealizowania w projekcie przez nauczycieli i uczniów:

1. Uczestnictwo w 6-godzinnym szkoleniu dla nauczycieli.

2. Przeprowadzenie 2-3 lekcji nt. niskiej emisji na podstawie dostarczonych scenariuszy i materiałów

3. Udział uczniowskich zespołów projektowych w 3 częściach kursu internetowego.

Zaproponowana forma szkolenia będzie interaktywną zabawą, w ramach której uczniowie zdobędą dodatkową wiedzę, zostaną poprowadzeni przez proces realizacji projektu, podzielą się tym, co zrealizowali. Kurs będzie dostępny onlinedo wykonania w dowolnym momencie projektu.

4. Przeprowadzenie przez młodzież projektów uczniowskich w formie kampanii edukacyjno-informacyjnej.
Projekty będą realizowane przez grupy uczniów, wspieranych przez nauczyciela-opiekuna. W każdej szkole powstanie min. 1 taka grupa, która przeprowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną, z którą dotrze do min. 40 osób.

5. Ogólnopolska Prezentacja Projektów Młodzieżowych

Chętne grupy projektowe będą mogły zaprezentować efekty swoich działań podczas spotkania ze szkołami z całej Polski w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie, 12 czerwca 2018 r.

6. Podsumowanie.

Każda z grup po realizacji projektu będzie miała za zadanie uzupełnić krótki formularz podsumowujący jej pracę (uwzględniający ew. rezultaty działań - zdjęcia, plakaty, pisma itp.) do czerwca 2018 r.