O programie

„Weź oddech” to program aktywnej edukacji ekologicznej, skierowany do nauczycieli i nauczycielek oraz uczniów i uczennic szkół podstawowych (szczególnie klas VII), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. 

Program ma na celu podniesienie kompetencji i wzrost świadomości ekologicznej uczniów, nauczycieli i członków społeczności lokalnych na temat niskiej emisji i sposobów ochrony czystości powietrza. Projekt korzysta z różnorodnych i angażujących form pracy, wspierając uczniów i uczennice oraz pracujących z nimi nauczycieli i nauczycielki w poruszaniu zagadnień związanych z czystością powietrza. Przy tym oferuje ciekawe i ambitne zajęcia przedmiotowe oraz działania wzmacniające kompetencje społeczne realizowane metodą projektu uczniowskiego.
 
W roku szkolnym 2017/2018 projekt realizowany będzie w Białymstoku dzięki dofinansowaniu ze środków z budżetu Miasta Białegostoku oraz w Warszawie dzięki dofinansowaniu m.st. Warszawy. Wszystkich nauczycieli i nauczycieli zapraszamy do skorzystania z materiałów edukacyjnych, zapoznawiania się z aktualnościami z projektu oraz Facebookiem "Weź oddech". W samodzielnym zrealizowaniu projektu pomoże Ci artykuł "Weź oddech - zrób to sam/a!"
 
Jeśli chcesz, aby "Weź oddech" odbył się w Twoim mieście/gminie lub jesteś zainteresowany/a szkoleniami dla nauczycieli/nauczycielek zapoznaj się z zakładką Oferta

 

„Weź oddech” to program wynikający z założenia, że rozwiązanie problemu niskiej emisji nie jest możliwe jedynie poprzez decyzje władz, ani centralnych, ani lokalnych. Każdego dnia wdychamy 16 kilogramów powietrza, którego jakość zależy od regionu, pogody i pory roku, ale przeważnie jest bardzo niska. Badania pokazują, że zdecydowana większość Polaków i Polek pozytywnie ocenia czystość powietrza, którym oddycha na co dzień. Nie zdajemy sobie sprawy z rozmiaru problemu i jego wpływu na nasze zdrowie. Temat ten wiąże się z naszymi codziennymi wyborami – czym będę palić w piecu lub w kominku, jak dojadę do pracy? My również jesteśmy odpowiedzialni na stan powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Naszym celem jest dostarczenie wiedzy, która pozwoli społecznościom lokalnym oszacować znaczenie problemu niskiej emisji i na tej podstawie podejmować świadome decyzje teraz i w przyszłości. 

Dzięki udziałowi w programie nauczyciel/nauczycielka:

  • wraz z młodzieżą dowie się, czym jest niska emisja, jakie są jej przyczyny i konsekwencje oraz jak jej przeciwdziałać;
  • wraz z uczniami i uczennicami przeprowadzi uczniowski projekt edukacyjno-informacyjny w obszarze czystości powietrza;
  • będzie miał/-a możliwość współpracy z nauczycielami i nauczycielkami innych przedmiotów;
  • otrzyma wszechstronne wsparcie w programie, takie jak szkolenia i materiały edukacyjne.

Celem programu „Weź oddech” jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego w obszarze ochrony środowiska.