Weź głębszy oddech - szkolenie

Szkolenie „Weź głębszy oddech” było działaniem dodatkowym w naszym programie i miało na celu poszerzenie wiedzy nauczycieli i nauczycielek na temat niskiej emisji. W ramach szkolenia spędziliśmy 5 aktywnych dni w Łącku w pobliżu Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Nasze spotkanie rozpoczęło się już dzień po zakończeniu roku szkolnego dlatego wymagało nie lada motywacji od jego uczestników i uczestniczek :) 

Po zapoznaniu się i wymienieniu doświadczeń z realizacji programu, podzieleni na 3 grupy udaliśmy się do Łącka, aby przeprowadzić diagnozę lokalną. Dzięki diagnozie dowiedzieliśmy się jak mieszkańcy i mieszkanki miejscowości ogrzewają swoje domy, jak dojeżdżają do pracy, czy zauważają problem zanieczyszczenia powietrza i uważają, że mają na niego jakiś wpływ. Do przeprowadzania diagnozy wybraliśmy trzy metody: wywiad, sondaż oraz akcję animacyjną.  

Kolejnego dnia szkolenia w ramach wizyty studyjnej odwiedziliśmy Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe w Gostyninie. Podczas spotkań mogliśmy się dowiedzieć jak władze wprowadzają rozwiązania mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, obejrzeć instalację fotowoltaiczną na dachu Starostwa, porozmawiać o przyszłości odnawialnych źródeł energii. Z władzami swoich samorządów będą spotykać się również uczniowie i uczennice w ramach projektów rzeczniczych już od października 2016 r.

Poza tym byliśmy na spacerze z pracownikiem Nadleśnictwa w Łącku, spotkaliśmy się na Skype z ekspertami i ekspertkami – Piotrem Siergiejem z Polskiego Alarmu Smogowego i Moniką Kwiatek, graliśmy w grę symulacyjną, w której wcieliliśmy się w role mieszkańców próbujących wypracować najlepsze rozwiązania na rzecz powietrza w swojej miejscowości.

Pozostałą część szkolenia poświęciliśmy na opracowanie kart pracy, które posłużą innym nauczycielom i nauczycielkom biorącym udział w „Weź oddech” do zrealizowania z uczniami i uczennicami diagnozy społeczności lokalnej. Oficjalna premiera kart już we wrześniu!