WEŹ ODDECH, CZYLI PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI, JAK DZIAŁAĆ W SZKOLE NA RZECZ OCHRONY CZYSTOŚCI POWIETRZA

 

Mam zaszczyt zaprezentować Państwu efekty i sukcesy inicjatyw na rzecz ochrony czystości powietrza, podejmowanych przez młodzież w szkołach podstawowych i gimnazjach zlokalizowanych na terenie województw mazowieckiego w ubiegłym roku szkolnym. W niniejszej publikacji prezentujemy opis pięciu wybranych projektów edukacyjnych zrealizowanych przez zespoły uczniowskie pod opieką nauczycieli i nauczycielek w ramach projektu Weź oddech na Mazowszu. :-)

Celem projektu było promowanie wiedzy na temat niskiej emisji* wśród mieszkańców i mieszkanek województwa mazowieckiego oraz pokazanie sposobów, dzięki którym młodzież wraz z nauczycielami i nauczycielkami może aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu na rzecz ochrony czystości powietrza.

Wszystkim piętnastu zespołom uczniowskim realizującym projekt Weź oddech na Mazowszu bardzo serdecznie gratulujemy i  dziękujemy za aktywny udział.

Jesteście SUPERBOHATERAMI I SUPERBOHATERKAMI! :)

W niniejszej publikacji prezentujemy przez pryzmat praktycznych wskazówek, jak działać w szkole na rzecz ochrony czystości powietrza i opis pięciu wybranych inicjatyw młodzieży w projekcie Weź oddech na Mazowszu. Mamy nadzieję, że staną się one źródłem inspiracji dla kolejnych grup uczniowskich chcących wspólnie działać w swoich lokalnych społecznościach na rzecz ochrony czystości powietrza.

Bohaterami i bohaterkami tych opowieści są grupy projektowe z  Radomia, Kozienic, Sulejówka i Koloni Szczerbackiej. W poszczególnych opisach dobrych praktyk znajdują się wypowiedzi uczennic  i uczniów, którzy wraz ze swoim zespołem projektowym realizowali projekt w swoich lokalnych społecznościach. 

 

 

*Niska emisja jest to emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Zanieczyszczenia te pochodzą z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób oraz z transportu spalinowego. Cechą charakterystyczną niskiej emisji jest to, że powodowana jest przez liczne źródła wprowadzające do powietrza niewielkie ilości zanieczyszczeń.

 

Publikacja powstała w ramach projektu Weź oddech na Mazowszu realizowanego do lutego do czerwca 2017 r. Publikacja została sfinansowana w ramach konkursu grantowego Fundusz Naturalnej Energii, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a partnerem jest Fundacja Nasza Ziemia.