Co słychać w Weź oddech?

Przeczytaj o pomysłach, działaniach, inicjatywach uczestników i uczestniczek "Weź oddech"!

Program „Weź oddech” realizuje 138 nauczycieli i nauczycielek z 82 szkół z województw świętokrzyskiego, lubelskiego, łódzkiego i mazowieckiego. W pierwszym etapie zdobywali oni wiedzę i umiejętności z zakresu ochrony czystości powietrza – brali udział w konferencji otwierającej, szkoleniach wprowadzających, konsultowali scenariusze zajęć, testowali zestawy do badania powietrza atmosferycznego. Nauczyciele i nauczycielki biorący udział w programie uczą przedmiotów ścisłych, głównie biologii i chemii tłumacząc uczniom i uczennicom powstawanie zjawiska tzw. niskiej emisji oraz jej konsekwencje dla organizmu człowieka i ekosystemu. Uczestnikami „Weź oddech” są także nauczyciele i nauczycielki WOS-u, ponieważ problem zanieczyszczenia powietrza wiąże się ze świadomością ekologiczną, zaangażowaniem społeczności lokalnych, potrzebą budowania społeczeństwa obywatelskiego w zakresie ochrony środowiska.

Od marca do czerwca 2016 r. trwa etap, który można nazwać jednym słowem – „działanie”.

Do końca kwietnia odbyło się 175 lekcji z WOS-u, chemii i biologii na podstawie scenariuszy zajęć przygotowanych przez CEO. Do poprowadzenia zajęć nauczyciele korzystali z zestawu do badania powietrza, co umożliwiło uczniom zaobserwowanie na własne oczy poziomu zanieczyszczeń w najbliższej okolicy.

Uczniowie i uczennice Publicznego Gimnazjum (w Zespole Szkół im. Wł. St. Reymonta w Wólce Gościeradowskiej) porównywali wyniki doświadczeń przy placu targowym oraz w lesie...

... a Gimnazjum w Wartkowicach skorzystało ze skali porostowej.  

Zespół Szkół nr 2 w Bratoszewicach pracował ze scenariuszami z chemii i biologii porównując sposoby ogrzewania.

Do tej pory powstał już nawet jeden raport z badań opracowany przez grupę z Zespołu Szkół nr 39 w Warszawie!  

Informacje na temat niskiej emisji przekazuje grupa z I Liceum Ogólnokształcącego w Horodle za pomocą swojego funpage’a na Facebooku, który znajduje się tutaj.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi (22 kwietnia) odbywał się z pod hasłem „Niska emisja-palący problem”. Z tej okazji szkoły otrzymały nową propozycję – nie tylko zdobywania wiedzy i sprawdzania jej w praktyce ale podjęcia wyzwania na rzecz czystego powietrza. Realizacja wyzwań potrwa do 19 maja, można je podejmować całą szkołą, klasą lub indywidulanie. Wyzwania mają na celu zachęcenie do zmian w codziennym życiu i swoim przykładem przekonannie do tego innych osób.  Propozycja składa się z czterech wyzwań – „Rower pomaga”, „Zostań eko-ogrodnikem”, „Wege-tydzień”, „Drugie życie śmieci”  - można ją pobrać tutaj.

Ważnym elementem wyzwań było poinformowanie o nich całej społeczności lokalnej dlatego tak w szkołach odbyło się wiele prezentacji dla rodziców, młodszych uczniów i uczennic, przedszkolaków, rad pedagogicznych.

Podczas obchodów Dnia Ziemi uczniowie i nauczyciele Społecznego Gimnazjum nr 99 STO w Warszawie przygotowali stoisko, gdzie rozdawali ulotki o niskiej emisji z dołączoną lawendą z uczniowskich ogródków (lawenda jest rośliną pochłaniającą zanieczyszczenia). Wszystkie klasy odbyły też już lekcje na temat niskiej emisji!

Ponad 300 osób już nie tylko z Polski ale z całego świata dołączyło do wyzwania Gimnazjum Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Niedrzwicy Dużej, które polega na pokonywaniu kilometrów na rowerze, aby zmniejszyć emisję komunikacyjną. Do wyzwania możecie dołączyć tutaj.

Każda klasa (począwszy od przedszkolaków) z Zespołu Oświatowego im. Jana Pawła II w Brzozowicy Dużej posadziła drzewko na szkolnym placu. Klasy do swoich drzewek przygotowały pamiątkowe tabliczki (rok, klasa, wychowawca).

W Gimnazjum nr 2 im. Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari uczniowie i uczennice pracowali nad stworzeniem klasowych „dotleniaczy”.

Uczniowie i uczennice Publicznego Gimnazjum  nr 1 w Łasku wzięli udział w akcji Listy dla Ziemi.

Niektóre szkoły nie ograniczyły się do pomysłów organizatorów programu tylko zdecydowały się na właśnie. I tak w Gimnazjum w Żółwinie zorganizowało z okazji Dnia Gapienia się w Niebo, który przypada 14 kwietnia konkurs „Wpatrzeni w niebo” na najciekawsze zdjęcie chmur. W Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 1 w Kutnie odbył się pokaz mody recyklingowej, poprzedzony przedstawieniem związanym z Międzynarodowym Dniem Ziemi.

Brawo i działamy dalej!