Program Weź oddech
realizowany przez:
Aktualności
Szkolenie w Białymstoku 7.11.2017
"Metoda projektu i eksperymentu w edukacji na temat ochrony czystości powietrza”
Każdego dnia wdychamy 16 kilogramów powietrza, którego jakość zależy od lokalizacji, pogody i pory roku, ale przeważnie jest bardzo niska. Badania pokazują, że zdecydowana większość Polaków i Polek pozytywnie ocenia czystość powietrza, którym oddycha na co dzień. Nie zdajemy sobie sprawy z rozmiaru problemu i jego wpływu na nasze zdrowie. Temat ten wiąże się z naszymi codziennymi wyborami – czym będę palić w piecu lub w kominku, jak dojadę do pracy? My również jesteśmy odpowiedzialni na stan powietrza, którym wszyscy oddychamy.
W jaki sposób uczyć o tym zjawisku w szkole? W jaki sposób kształtować postawy, które pozwolą nam w przyszłości oddychać czystym powietrzem i zostawić otaczający nas świat w lepszym stanie?
Zapraszamy na szkolenie "Metoda projektu i eksperymentu w edukacji na temat ochrony czystości powietrza”
Szkolenie skierowane jest do nauczycieli biologii, chemii, geografii i wiedzy o społeczeństwie w najstarszych klasach szkoły podstawowej, w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej. Wpisane jest w realizację podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018: podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej.
Odbędzie się 7 listopada 2017 r. w godz. 9:00-15:00
w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku (ul. Złota 4).
Zakres tematyczny szkolenia
Eksperci Centrum Edukacji Obywatelskiej przedstawią metody pracy wypracowane w ramach programu „Weź oddech” realizowanego przez CEO od 2015 roku. Dotyczą one przede wszystkim prowadzenia:
- lekcji na temat ochrony czystości powietrza z wykorzystaniem aktywizujących form pracy - przede wszystkim eksperymentów, ale też uzupełniania kart pracy, czy gier dydaktycznych;
- projektów uczniowskich, rozwijających wszechstronne kompetencje uczniów - wiedzę na temat ochrony czystości powietrza, umiejętności planowania działań i współpracy w grupie, a także postawę aktywności społecznej i poczucie sprawczości.
Dzięki udziałowi w szkoleniu nauczyciele i nauczycielki:
- otrzymają materiały dydaktyczne CEO do pracy z uczniami (scenariusze lekcji, ćwiczeń i eksperymentów oraz dostęp do materiałów on-line z kartami pracy, grą dydaktyczną, zadaniami edukacyjnymi);
- poznają proste, sprawdzone metody pracy na lekcji biologii, chemii, geografii
i wiedzy o społeczeństwie, podnoszące kompetencje i świadomości ekologiczną uczniów – projekt i eksperymenty; - poznają innych nauczycieli z Białegostoku zainteresowanych prowadzeniem edukacji ekologicznej i obywatelskiej.
Zgłoszenia
Rejestracja jest prowadzona poprzez formularz online. Wsparciem służy instrukcja dotycząca zgłoszenia.
Na wszelkie pytania odpowiada koordynatorka programu „Weź oddech w Białymstoku” Katarzyna Dzięciołowska.
Adres e-mail: katarzyna.dzieciolowska@ceo.org.pl; tel.: 22 825 05 50 wew. 234.
O organizatorach
Szkolenie organizowane jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku przy współpracy z konsultantem ds. edukacji przyrodniczej panią Anną Karpowicz.
Centrum Edukacji Obywatelskiej to niezależna instytucja edukacyjna i jedna z największych polskich organizacji pozarządowych o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP). Od ponad 20 lat konsekwentnie pracujemy z dyrekcjami szkół, kadrą nauczycielską, samorządami terytorialnymi i centralnymi władzami oświatowymi na rzecz efektywniejszego uczenia się w szkole. Za pomocą wiedzy eksperckiej wspieramy szkolną demokrację i samorządność, rozwijamy kompetencje obywatelskie i społeczne uczniów, komunikujemy się z dyrektorami i szkołami, planujemy i realizujemy procesy edukacyjne. Zależy nam, aby w szkołach panowały relacje oparte na wzajemnym szacunku, a młodzi ludzie byli traktowani jako osoby, które mają naturalną chęć i zdolność uczenia się. CEO pracuje z 5 000 szkół rocznie.
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.