Podsumowanie szkolenia wprowadzającego

26 lutego w Pracowni Duzy Pokój odbyło się szkolenie wprowadzające do programu Warszawo, weź oddech. Intensywnie pracowało 24 nauczycieli i nauczycielek, którzy słuchali, pytali i wymieniali się pomysłami na szkolne działania.

Zapraszamy do zapoznania się z efektami ich pracy i materiałami przygotowanymi przez CEO, które pozwolą Wam przeprowadzić projekt edukacyjny na temat zanieczyszczeń powietrza w Waszej okolicy. 

Materiały zaznaczone na czerwono to te, z którymi warto zapoznać się w pierwszej kolejności. 

Materiał edukacyjny + link  Opis

Przewodnik po programie

Kompendium wiedzy dla każdego uczestnika i uczestniczki Warszawo, weź oddech - cele, działania, ważne terminy, informacje o sprawozdaniu. Lektura obowiązkowa!
I moduł e-kursu dla młodzieży Kurs to materiał, który pomaga uczniom zrealizować projekt informacyjny. Uczniowie pracują z kursem samodzielnie, a następnie przesyłają odpowiedzi do koordynatorki programu. Odpowiedzi na pytania zawarte w I module przesyłamy do 31 marca! 
Prezentacja o smogu Polskiego Alarmu Smogowego (do pobrania na dole strony!) Dziesiątki ciekawych zdjęć, wykresów i informacji, które możecie wykorzystać, aby zaprezentować uczniom i nauczycielom temat niskiej emisji i zanieczyszczeń powietrza.
Pomysły na projekty Efekt pracy w grupach podczas szkolenia - gotowe pomysły na projekty oraz refleksja na temat jakie treści będą najciekasze dla uczniów oraz jak zaangazować szkołę w Weź oddech.
Oś czasu projektu

Harmonogram na okres marzec-czerwiec 2018.

Kryteria projektu informacyjnego Weź oddech  To materiał dla każdej grupy rozpoczynającej pracę w Warszawo, weź oddech. Kryteria pozwolą Wam zaplanować wartościowy i edukacyjny projekt.
Publikacja ze scenariuszami lekcji Scenariusze lekcji do gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej, które przeprowadzić można również w klasach VII i VIII szkoły podstawowej. Przedmioty: chemia, biologia, wiedza o społeczeństwie. 
Scenariusze ćwiczeń i eksperymentów  10 scenariuszy eksperymentów i ćwiczeń na trzech poziomach trudności pozwoli Wam zaplanować lekcję biologii, chemii lub geografii w oparciu o metodę eksperymentu. 
Quiz na temat niskiej emisji  Dobre wprowadzenie do tematu lub sposób podsumowania zdobytej przez uczniów wiedzy. 
Plakaty informacyjne Plakaty w trzech wariantach można wywiesić np. na szkolnym korytarzy, aby poinformować uczniów i nauczycieli, że bierzecie udział w projekcie. 
Karty pracy do diagnozy Dzięki czterem różnym kartom pracy przeprowadzicie z uczniami diagnozę lokalną w obszarze niskiej emisji dowiadując się, co mieszkańcy okolicy wiedzą o smogu. Diagnoza pomoże Wam dostosować projekt informacyjny do potrzeb Waszej społeczności lokalnej. 
Niska emisja - przewodnik  To kompendium wiedzy na temat smogu i niskiej emisji może stanowić wprowadzenie do tematu dla nauczycieli i starszych uczniów. 
Prezentacje multimedialne o niskiej emisji  Kiedy chcecie opowiedzieć o przyczynach, konsekwencjach lub sposobach przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza np. podczas lekcji, rady pedagogicznej lub zebrania z rodzicami.
Wyzwania na rzecz czystego powietrza

Dzięki wyzwaniom przekonacie się i pokażecie innym, że od życia w sposób bardziej ekologiczny, przyjazny dla powietrza i środowiska dzieli nas – tylko i aż – przyzwyczajenie. To dobra propozycja, aby wprowadzić temat niskiej emisji w Twojej szkole! 

Przykłady projektów uczniowskich Nie macie pomysłu na projekt? Bez obaw! Zapoznajcie się z 10 inspiracjami zrealizowanymi do tej pory przesz uczniów biorących udział w Weź oddech. 
Gra symulacyjna "Dobra wola" Gra symulacyjna pozwoli młodzieży wczuć się w role mieszkańców i mieszkanek miejscowości, którzy muszą wspólnie podjąć decyzję na temat ochrony czystości powietrza w swojej okolicy. 
Karty pracy - projekt rzeczniczy Projekt rzeczniczy to taki, w którym uczniowie zwracają się z prośbą o wprowadzenie korzystnych rozwiązań na rzecz czystego powietrza do władz swojej dzielnicy/gminy. Jeśli chcecie zrealizować taki projekt, zapoznajcie się z kartami pracy.